Acil Eğitim
Gökhan ŞEN, Eğitim Projeleri Merkezi

Acil Eğitim
ÇOCUKLAR İÇİN PROJELER
YETİŞKİNLER İÇİN PROJELER
Basında
İletişim
Deprem ve Çocuklar
Çevre ve Çocuklar
Doğru Davranışlar ve Çocuklar
Okuma Yazma ve Çocuklar
Vergi Bilinci ve Çocuklar
Müzik ve Çocuklar
Temizlik ve Çocuklar
Sağlık ve Çocuklar
Beslenme ve Çocuklar
Yeni Doğan Her Bebeğe
Deprem ve Çocuklar

r

       PROJENİN KISA AÇIKLAMASI : Sanatçı Gökhan ŞEN tarafından, Prof. Dr. A. Mete IŞIKARA ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü danışmanlığı ile, dünyada ilk defa deprem öncesi anı ve sonrası yapılacakları, başta çocuklar olmak üzere topluma şarkılarla ve video kliplerle öğreten, özel besteler ve klipler hazırlanmıştır.  Test aşamasında, İBB ve İMEM işbirliği ile İstanbul’un 39 ilçesinde okullarda dinletilen bu müzik ve klipler, medyada da övgü ile yer almıştır ve %100 başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Dinletilen müzik ve video klipleri izleyen bireyler, deprem bilinci konusunda %100 farkındalık sahibi olmuşlardır.

      Bu görüntülü sesli prodüksiyona bir de elektronik deprem simülatörü eklenerek , üzerinde dev video ekran da bulunan gezici simülatör Tır oluşturulmuştur. Söz konusu sahne Tır şehirlerin en işlek meydanlarında 2’şer gün etkinlik düzenleyecektir. Gün boyu özel ses sisteminden eğitim müzikleri yayınlanacak, eğitici video klip gösterimleri gerçekleşecek, VCD dağıtımları yapılacak ve deprem simülatöründe halka sismik depremi yaşatan uygulamalar gerçekleştirecektir.

 

   Ayrıca eğitim şarkıları ve kliplerinden oluşan VCD, gidilen ildeki tüm İlköğretim okullarına ve etkinliğe katılan çocuklara ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Böylece tek tek bütün evlere de girilecek ve ebeveynlere de ulaşılacaktır. Çocuktan ebeveyne de ulaşılarak, 81 İlin tamamında deprem bilinci sağlanmış olacaktır.

“1 yıl beraber sahneye çıktılar.  Dünyada bir ilk yaptılar. ”

Profesör Dr. Ahmet Mete Işıkara, ölmeden önce çocuklara Deprem Abi’yi hazırladığı ortaya çıktı.  Çocuk eğitim müzikleri alanında tanınan, müzik akademisyeni ve sanatçı Gökhan ŞEN’in, Deprem Dede ile yaklaşık 1 yıl süren ve dünyada ilk olan bir çalışma sürdürdü.

Deprem Dede ve Gökhan ŞEN, buluşmasına İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Dairesi öncülülük etti. Dünyanın ilk deprem eğitim müzikalini hazırlamak isteyen sanatçıya, Deprem Dede Işıkara da inandı ve ölmeden önce tüm birikimlerini aktararak destek verdi.


deprem haberleri

Gökhan ŞEN, daha önce çocuklara müzikle okuma yazma ve doğru davranış şekillerinin öğretimi gibi, bir çok müzikle eğitim projesine de imza atmıştı.  En büyük hayali, çocuklara müzikle deprem bilinci vermek olan Gökhan Şen’e destek, yine çocukların Deprem Dede’sinden geldi.

Deprem Dede, 1 yıl boyunca İstanbul’da çocuklara yönelik eğitim seminerlerinde, Gökhan Şen’le beraber sahneye çıktı. Bu süre içerisinde sanatçı Şen,  Profesör Işıkara’nın çocuklara anlattıklarını şarkı sözüne ve özel bestelere döktü. Her seferinde yeni bir şarkı ekledi. Şarkıların sözlerinde olması gerekenleri Deprem Dede belirledi.

1 yıl süresince Gökhan ŞEN besteledi ve söyledi, Deprem Dede dinledi. Sonunda deprem öncesi, deprem anında ve deprem sonrasında yapılması gerekenleri anlatan çok özel bir müzik repertuarı oluştu. Artık Gökhan ŞEN’in çocuklara şarkılarını seslendirip aralarda kendisinin de söyleşiler yaparak tek başına sahne alacağı “Deprem Abi Gökhan Şen’le, Depremiks Müzikli Söyleşi” konsepti hazırdı.

deprem eğitim CD'si

Deprem Simülatörlü Eğitim Tırı hazırlandı.

Şen,  Türkiye turnesine çıkmak için özel deprem simülatörlü bir Deprem Eğitim Tırı da hazırladı. Ancak Prof Işıkara bu aracı göremeden  vefat etti.  Deprem eğitim tırı ve Gökhan ŞEN Depremiks deprem eğitim CD’si hala isteyen belediye ve kurumlara ulaşıyor.

2010 yılının Ocak ayında, İ.B.B ve İl M.E.M işbirliği ile “A.Mete IŞIKARA anlatıyor Gökhan ŞEN çocuk şarkıları söylüyor” isimli söyleşili depreme hazırlık konser organizasyonu düzenlenmiştir. Bu organizasyon İstanbul’un tüm ilçelerinde gerçekleşmiştir. Bu organizasyon için, sanatçı ve öğretmen Gökhan ŞEN, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde, çocuklara deprem bilincini öğreten özel besteler ve video klipler  hazırlamıştır.

     T.C İstanbul M.E.M yanı sıra T.C. İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon birimi tarafından da denetlenen onaylanan ve desteklenen ve dünyada bir ilk niteliği taşıyan bu eğitim CD’si, tüm ilköğretim öğrencilerini depremden önce, deprem anında ve depremden sonra yapılacaklar, ayrıca binalar ve eşyalar konusunda özel şarkılar, klipler ve çizgi animasyonlar bütününde  bilinçlendirmektir. Ayrıca görüntülü VCD’lerle çocukların evlerine de girilerek, anne baba ve ebeveynleri de ulaşma imkanı sağlanmaktadır. 

deprem tırı

depremiks


 
Acil EğitimÇOCUKLAR İÇİN PROJELERYETİŞKİNLER İÇİN PROJELERBasındaİletişim